Alumni a jejich zkušenosti

Jel jsem v Thajsku na slonu, krmil racky z ruky na fjordech, plul a koupal se v přítoku Amazonky, ochutnal 253 druhu čokolády v Rakousku, procházel se v kostele přestavěném na mešitu, jedl banán na patě ledovce v 4000m.n.m., šel zadním vchodem do budovy německého parlamentu, zažil mezinárodní koulovačku 16ti států koncem května, byl obdivován za pití piva v Londýně, sháněl dveře v Chorvatsku, spal v protiatomovém krytu s dalšími 200 lidmi v centru Curychu, chytal piraně na člunu s metrovým prutem, sprchoval se v jedoucím vlaku v Maďarsku, házel žabky na pláži v Dubaji, koupal se na podzim v zatraceně studeném jezeře ve Slovinsku, ochutnal jídlo a pití z 60ti různých státu během jednoho večera, sledoval jak se tisknou dolary v Atlantě, sjíždel s Japoncem jez pozadu, nadával na Eyjafjallajökull, vezl se na korbě policejní dodávky v Quitu, dostal nabídku výdělku za pěvecké vystoupení v Severním Irsku, řešil, jak se dostat do hospody na druhé straně Dunaje ve Vídni a mnoho dalšího. Vše to byl jen náhodný vedlejší produkt. O čem IAESTE je doopravdy zjistíte, jen když to zkusíte. Je to dřina, jsou to zkušenosti a pro mě jsou to především přátelé na celý život.

 

Petr Sadílek

 

IAESTE je prostě závislost, něco co se Vám dostane pod kůži, až do krve __J_

Co sami též tvoříte svou přítomností, svými nápady, co se rozvíjí s Vámi a co rozvíjí i Vás. Je to vše tak jemně provázané a přesto pevné a silné.

Bez lidí by to nikdy nešlo a právě lidé tvoří to, co je nezapomenutelné a neopakovatelné. Společná dobrodružství všemi smysly zachytitelná, neustálé svěží až jiskřivě nové situace s nádechem očekávání, jak se to vše bude vyvíjet, co nového vás čeká a co vás rozhodně nemine.

V IAESTE se vůbec nenudíte a zažíváte plně pestrosti života. Dostane se vám to přímo do srdce a vy pulzujete s tím. Stojí to za to! Jít do toho naplno! Není čas váhat, život nečeká…

 

Pavla Horáková

 

Výhody členství v IAESTE nejsou vidět okamžitě. Prvně si všimnete, že v IAESTE narazíte na aktivní studenty, kteří chtějí věnovat svůj čas smysluplným věcem. Vytvoříte si tak přátele na zbytek života. Máte možnost vyzkoušet si činnosti, jako je organizace přednášky, zorganizovat výlet, získat důvěru členů IAESTE a zorganizovat pracovní veletrh iKariéra nebo nechat se zvolit do vedení organizace. Omezení v IAESTE nejsou. Čím více času věnujete, tím více zkušeností získáte.

Hlavní odměnou Vám budou zkušenosti. Uvědomíte si, že není možné dívat se na věc pouze technickým pohledem. Je třeba vidět ostatní úhly pohledu. Zjistíte, že nemáte tolik času, abyste nad každým úkolem proseděli spoustu času. Začnete rozdělovat věci důležité a méně důležité. Větší projekty není možné dělat sám, je třeba spolupracovat, říci si o pomoc nebo delegovat.

Opravdové výhody členství si uvědomíte až s odstupem času v zaměstnání nebo podnikání. Uvědomíte si, kolik jste toho v IAESTE získali. Zjistíte, co Vás naplňuje a máte možnost si od začátku zvolit zaměstnání, které Vám vyhovuje, nebo začít podnikat.

 

Jiří Novák

 

Škola vám dá základy vysněného oboru, v lepším případě taky, jak se sám naučit něco nového nebo jak stát před plnou posluchárnou a hodinu něco prezentovat. Do reálného pracovního života toho ale potřebujete umět mnohem víc - a právě v IAESTE můžete zažít na vlastní kůži malou mezinárodní společnost ještě v průběhu školy.

 

V IAESTE jsem strávil řadu let, ale získal přitom spoustu unikátních zkušeností. Zajímavý nápad prosadíte u vedení, vytvoříte si tým, časový a finanční plán, v průběhu realizace vyřešíte několik krizí v čase i mezi dobrovolníky, vyzkoušíte si propagaci produktu mezi zákazníky a na konci zažijete dobrý pocit z prvního projektu za milión. Jestli uvažujete o vlastním podnikání, přiučíte se taky jak na daně, účetnictví nebo čtení zákonů. Přitom potkáte řadu skvělých lidí, poznáte, jak se žije mimo českou kotlinu a zjistíte, že mluvit celý den nebo i celý měsíc jen v angličtině není nic těžkého. A pořád vás to baví. Že jste se v IAESTE opravdu něco naučili zjistíte až při pohovoru do první práce - když vás vezmou právě proto, že kromě čerstvého titulu ještě umíte odřídit malý projekt nebo tým :-)

 

Jan Štefanides