Co je IAESTE?

Že jsi o IAESTE skoro neslyšel? “The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience”? Stále nic? Ale to je přece neuvěřitelná škoda, pojďme to spolu napravit. Na úvod Ti sdělím pár faktických informací pro lepší porozumění a hned nato dostaneš možnost trochu nahlédnout do mých osobních zkušeností. Tak tedy…

 

Primárně je IAESTE mezinárodní studentská organizace, která zprostředkovává studentům technických oborů stáže v zahraničí. Organizace jako taková působí v 86 zemích světa, z nichž do většiny se mohou podívat i čeští studenti. Založena byla v roce 1948 s náročným posláním. Jejím cílem je propojování studentů z různých zemí, čímž se zlepšuje porozumění mezi národy a zabraňuje konfliktům ve světovém měřítku. Každoročně se českému IAESTE podaří vyslat do zahraničí přes 150 studentů a stejný počet studentů může do ČR přijet, za což často sklízíme z mezinárodní úrovně naší organizace velkou pochvalu.

 

IAESTE ovšem není přínosem pouze pro studenty, s touhou vydat se do zahraničí, ale také pro nás, místní. Skrze IAESTE se můžeme rozvíjet a získávat zkušenosti, ke kterým bychom se v tomto věku jinde nedostali. Jen řekni, kdy naposled jsi měl příležitost jít na schůzku do nadnárodní společnosti jednat jako rovnocenný partner? Kdy naposled jsi měl možnost pořádat veletrh pracovních příležitostí pro tisíce studentů, na kterém si mnoho z nich doopravdy našlo práci? Kdy naposled jsi měl tu obrovskou šanci se každý den zlepšovat a získávat neocenitelné zkušenosti, zatímco tvoji kamarádi trávili čas hraním počítačových her?

 

Jednou mi kamarádka řekla, že není nic jako IAESTE. Jakožto egoista to opravdu nerad uznávám, ale měla pravdu. Je složité snažit se to popsat někomu, kdo to nezažil, avšak pokusím se to vykreslit, jak nejlépe umím.

 

Pro mě je IAESTE synonymem pro zábavu. Je to synonymum pro přátelství a rodinu. Je to slovo, při jehož vyslovení mi vytanou na mysl jen ty nejkrásnější vzpomínky. IAESTE je důvod, proč nemám volný čas, a přitom ho mám mnoho. Je to důvod, proč nejezdím domů, a přesto jsem doma pořád. Je to důvod, proč málo spím a navzdory tomu mám neustále obrovskou energii a elán. To je totiž IAESTE v kostce. Je to něco, čím trávím nechutnou spoustu času a rád bych tím trávil ještě mnohem víc. Oblíbený citát jednoho mého kamaráda zní: “Som blázon, ale prosím, neliečte ma…”. Ano, hádáš správně, tady to opravdu sedí. Jsem IAESTEholic a nevyměnil bych to za nic.

 

IAESTE mění životy. Mění životy našim stážistům, pro které bývá několikatýdenní pobyt v zahraničí jako živá voda a přinese jim diametrálně odlišný pohled na jejich dosavadní život. Mění životy svým členům, protože sdružuje neuvěřitelně motivované lidi, kteří se mezi sebou vzájemně obohacují. Mění život mně, protože je to neskutečně živá a progresivní struktura, která mě každý den podněcuje k tomu, abych se posouval dál. A když se přidáš, tak změní život i tobě.

 

Věř mi, že stát se členem IAESTE, bylo jedno ze dvou zásadních rozhodnutí v mém dosavadním životě. Až se jím staneš i ty, to druhé ti povím osobně.

 

David Škvařil