Zaujmi už životopisem

Ať už se hlásíš do jakékoli firmy na jakoukoli pozici, vždy tam posíláš svůj životopis. Proto je třeba dát si s jeho vytvářením opravdu záležet, protože vzhled a náplň tvého životopisu často rozhoduje o tom, zda tě firma pozve na pohovor. Jak na správný životopis?


1)  Jako první se na životopis uvádějí osobní údaje, tedy jméno, příjmení, rok narození, město, ve kterém žiješ, telefon a email. U emailu je dobré nepoužívat ten, který sis vytvořil před deseti lety, když jsi poprvé brouzdal po internetu, ale mít nějaký reprezentativní (nehodí se posílat životopis s mailem tvoje<3beruska@seznam.cz nebo $nejvetsi_typek$na_svete$@centrum.cz).

 

K osobním údajům je dnes už běžné dát i svou fotku. Nemusí to být zrovna pasovka, ale taky by to nemělo být selfie z letního rockového fesťáku.

 

2)  Po osobních údajích se píše dosažené vzdělání. Mělo by být seřazeno chronologicky a začínat současností. Pokud ještě studuješ a nemáš titul, nevadí, napiš tam, že studium probíhá. Obecně platí, že se na životopis nepíše základní škola, tu máme všichni a je jedno jakou.

 

Do vzdělání se počítají i různé kurzy, které jsi absolvoval. Pokud z nich máš certifikát, vezmi ho s sebou na pohovor.

 

3)  A teď k pracovním zkušenostem. Tady je dobré zamyslet se nad tím, kam budeš životopis posílat a vybrat ty nejrelevantnější zkušenosti. Tedy pokud máš za sebou deset různých brigád a přivýdělků, vyber jen takové, které se nějakým způsobem přibližují práci, o kterou žádáš. Nicméně pokud máš za sebou jenom letní brigádu na stánku se zmrzlinou a nic víc, tak jí tam taky uveď. Zaměstnavatel aspoň uvidí, že už máš nějaké zkušenosti s pracovním procesem.

 

4)  Do dalšího odstavce se vyplňují dovednosti. Dnes už je samozřejmostí, že tam všichni mají alespoň jeden jazyk, minimálně uživatelskou znalost Office a případně řidičský průkaz. Popřemýšlej nad tím, co dalšího můžeš zaměstnavateli nabídnout a neboj se to tam připsat.

 

5)  Životopis vždy ukládej ve formátu pdf, máš tak jistotu, že se ho druhé straně podaří v pořádku otevřít, a že bude vypadat přesně tak, jak má.

 

Pár drobných rad na závěr - životopis ukládej pod svým jménem a příjmením, např. CV_Petr_Malek. Na internetu existuje také spousta šablon, kde pouze vyplníš údaje a pak si stáhneš hotové pdf s designem, jaký si vybereš.

Tereza Čermáková