Jak na LinkedIn?

LinkedIn je profesní sociální síť, ve kterém máš možnost se přidávat do skupin a diskutovat nad řadou různých témat. Dále můžeš na LinkedInu získávat cenné informace a seznamovat se s dalšími lidmi ze svého oboru. Správným vyplněním svého profilu zvyšuješ možnost, že tě objeví a kontaktuje personalista z tvého oboru.

Blíží se doba, kdy bude platit, že pokud nejsi na LinkedInu, tak neexistuješ. Pamatuj ale na to, že jedině správně a profesionálně vyplněný profil ti bude prospěšný. Jsi začátečník a nevíš, jaké informace uvést? Neboj, LinkedIn tě sám navede svými tipy.

  1. Informace piš stručně, ale výstižně. Snaž se co nejlépe vybalancovat mezi důležitými informacemi a napsáním románu o tom, co bylo náplní tvé práce. Zamysli se také nad tím, zda nevypisuješ otřepané fráze typu: práce s lidmi, komunikativnost, zodpovědnost atd. Napiš konkrétně to, co tě odlišuje od ostatních a co je tvou velkou přidanou hodnotou. Dej si pozor na gramatické chyby. Pokud není čeština/angličtina tvou silnou stránkou, popros kamaráda, kterému v jazycích důvěřuješ, ať ti textovou část zkontroluje.
  2. Podtitul je první věc, kterou personalista uvidí spolu s tvojí fotografií a jménem. To také rozhoduje o tom, zda si tvůj profil zobrazí, či nikoli. Zde vyjádři stručně a jasně, kdo jsi a v čem jsi profesionál.
  3. Svůj profil vyšperkuj vhodnou fotografií. Ať tě ani nenapadne vkládat selfíčka, roztomilá zvířátka, éterické postavičky nebo fotografii krajiny. Použij fotografii, na které jsi ty. Pozadí zvol neutrální, rozhodně se nevyřezávej z hromadné fotografie, kde spolu s tebou jsou ramena a obličeje ostatních. Oblečení zvol profesionální. Personalistu neláká vidět tě v havajské košili, popř. v halence s tygrovanými vzory. A to nejdůležitější na závěr: usmívej se.
  4. Výčet schopností a dovedností je jen na Tobě. Vypiš vše, v čem vynikáš, ať už je to cizí jazyk, počítačový program nebo jiná dovednost. Jakmile rozšíříš svoji síť spojení, budou ti moci tvé kontakty dovednosti potvrdit.
  5. A co doporučení? ToNapiš své úspěchy, výsledky a certifikáty, které máš. Postoupil jsi do finále soutěže? Dej to tam. Přednášel jsi na konferenci? I to tam patří. Splnil jsi level v Duolingu? Napiš to do certifikátů.
  6. je místo, kam ti kolegové a nadřízení mohou napsat shrnutí práce s tebou. Čím více jich máš, tím lépe pro tebe. Pamatuj na to, že i ty můžeš doporučení přidávat na profily svých kontaktů. Využij toho.

Pár rad na závěr. Ve svém profilu nelži. Buď neustále aktivní. Navazuj kontakty. Dotáhni svůj profil do úrovně hvězda. Dále ti doporučujeme vložit odkaz do patičky svého e-mailového podpisu.

Lucie Patočková